آخرین اخبار : 

مروری بر اصول مرور کردن به قلم استاد حسین احمدی

Stressed student 250x400

مرور کردن مثل بچه بزرگ کردن میماند. یک بچه که به دنیا میآید، پدر و مادرش باید آنقدر او را تر و خشک کنند، آب و نان بدهند و ببرند و بیارند تا بشود برای خودش آقایی یا خانمی! شما هم پدر و مادر معلومات و دانستههای خود هستید! باید با مرور، آنها را رشد دهید و از آسیبهای احتمالی همچون فراموشی و بیدقتی دور نگه دارید. 

انجام مرور درست و اصولی، آنقدر برای دانشآموزان کنکوری حیاتی است که همانند آب و غذاست برای بچه.

چند جمله در وصف کمالات جناب مرور!

●مرور تنها برای حفظ و نگهداری مطالب نیست؛ بلکه در فهمیدن آنها نیز بسیار مؤثر است. اگر خیلی باهوش هم باشید، برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارید.

●مرور موجب نگهداری و دستهبندی منظم مطالب در مخ میشود و سرعت عمل و حضور ذهن در جلسه را بالا میبرد. تفاوت تا این حد است که به شما بگویند از بین چند تا گونی کتابی را پیدا کنید و یا اینکه بخواهید از یک قفسه مشخص در کتابخانه کتابی را بیابید. حالا که با اهمیت مرور آشنا شدید، سؤال اینست که: چه زمانی و چگونه مرور کنیم؟

ببینید منحنی فراموشی نشان میدهد که 24 ساعت پس از مطالعه، بخشی از مطالب و پس از یک هفته بخش عمدهای از معلومات سُر میخورند و فراموش میشوند اما با مرور، موقعی که ذهن میخواهد مطالب را در خندق فراموشی هل بدهد، مابقی مطلب را میگیریم و آن را همان بالا بالاها نگاه میداریم.

 

چند نکتهی مهم در مرور

●اول گُل را بکارید و بعد به آن آب دهید. یعنی اول باید درس را خوب یاد بگیرید و بعد آن را مرور کنید.

●جلوی تلویزیون و جاهای شلوغ و باغ و پارک، جای مرور نیست. مرور هم باید با تمرکز در جای و زمان مناسب انجام شود.

●مرورهای اولیه، کمر بُرند یعنی زمان میگیرند چون در مراحل اول یادگیری و تعمیق مطالب هستید. مرورهای بعدی از پس از ایجاد تسلط، سریعتر انجام میگیرند و هُلواند.

●وسواس نداشته باشید، بگذارید مطلب خوب جا بیفتد. به خاطر ترس از فراموش شدن مطلب، خود را وادار به دورهی زودرس و نابجای آنها نکنید.

●برای مرور خود از یک سررسید استفاده کنید و تاریخ مرور هر موضوع را در آن وارد کنید.

●در هر مرور، اشکالات و اشتباهات قبلی را کنترل و یادآوری کنید و تأکید شما برروی قسمتهای فراموش شده باشد.

●در هر مرحله از مرور سعی کنید به نکاتی دست یابید که در مراحل قبل متوجهی آن نشده بودید.

 

چند روش برای مرور

1 –مرور چشمی:در آغاز تیتر اصلی هر صفحه را میبینید، کتاب را میبندید و سپس برای خودتان به طور خلاصه شرح میدهید که در آن تیتر اصلی چه عناوینی فرعی، چه اشکال و یا نمودارهایی وجود دارد. بعد کتاب را باز میکنید و بررسی میکنید تا چه حد درست عمل کردهاید.

2 –مرور رفاقتی:چند تا دوست با معرفت، نهایت 4 نفر کنار هم جمع میشوید. هر نفر قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران شرح میدهد. هر کس نکتهای را که به نظرش میرسد برای دیگران میگوید و هر کس که قبلاً به آن نکته توجه نکرده، آن را به نکات خود میافزاید و یادداشت میکند.

3 –مرور تستی:ابتدا از هر قسمت به زدن تست ضریبدار میپردازیم مثلاً تست شمارهی 5 بعد تست شمارهی 10، بعد 15. با این روش میفهمیم کدام قسمت را بیشتر فراموش کردهایم و آنها را مطالعه میکنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تـــمـاس