آخرین اخبار : 

راهبردهایی برای افزایش معدل

مطلبی از مهندس حسین بنائی

 

 راهبردهایی برای افزایش معدل

برای ارتقاء نمرات کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما تجربه بچه‌های ممتاز نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالا‌ترین نمره را به دست می‌آورید:

* کلاس‌های غیردرسی خود را محدود‌تر کنید؛

نمی‌شود با ۳ روز کلاس زبان، موسیقی و… روی درس متمرکز شد. ساعات مطالعه‌تان را تا جایی که می‌توانید افزایش دهید و بیشتر انرژیتان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

* راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است.

تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌خوانید، برای رفع تکلیف کار خواهید کرد. در‌این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزو آدم‌های نیمه موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

* برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید.

همه مطالب به ویژه دروس اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید، حتی اگر لازم بود از کتاب کمک درسی استفاده کنید، تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنید‌ها»، «خود را بیازمایید‌ها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سؤالی زیادی دارند.

* پس از مطالعه مفهومی و حل تمرین‌های کتاب، ‌اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیشتری از کتاب‌های کمک درسی حل کنید.

* اما حل تست! حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌کند؛ از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را، آن هم با راه حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کرد. حل تست، بیشتر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به ویژه سؤال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

* وقتی می‌توانید به سراغ حل تست بروید که اولاً:

در هیچ درسی عقب افتادگی نداشته باشید، ثانیاً: درس‌هایتان را با کمک منابع، آنقدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

 مهارت‌های امتحانی را تمرین کنید

تقریباً همه بچه‌های سال سوم احساس می‌کنند همه چیز را می‌دانند و برای گرفتن نمره ۲۰ در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، اما در عمل نمره کارنامه آن‌ها ۲، ۳ نمره کمتر از انتظارشان می‌شود. اگر از آن‌ها علت را بپرسید، می‌گویند: «چیزی نبود، اشکالات الکی، بی‌دقتی، بی‌خودی.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که کم شدن نمره اکثر بچه‌های دبیرستانی، بیشتر به خاطر ضعف مهارت‌های امتحانی به ویژه مهارت نوشتاری آنان است نه بی‌دقتی و اشکالات الکی! حواستان جمع باشد برای کسب نمره بالا، خوب دانستن کافی نیست؛ بلکه باید یاد بگیرید آنچه که آموخته‌اید را خوب بیان کنید. برای این منظور:

* نمونه سوالات امتحانات نهایی را حل کنید.

پس از یاد گرفتن کامل مطلب، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن‌ اشکالات، نمونه سؤال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخگویی به سؤال‌های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

* لزوما سوالات هر سال شبیه هم نیست.

این خطاست که فکر کنید سؤال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد؛ در دو سه سال اخیر، طراحان تلاش کردند سؤال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تاکید می‌کنیم که روی سؤالات مفهومی منابع کمک درسی بیشتر کار کنید.

*مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیشتر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره و معدل قرار دارید.

* به‌ اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه‌ها‌ اشکالات ساده مانند خطای محاسبه، درست نخواندن متن سؤال و… را‌ اشکال نمی‌دانند. آنها بلد نبودن‌های بزرگ را‌ اشکال می‌دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگاه به اشکال و اشکال‌گیری، حساس نیست، ولی بچه‌های ممتاز، حتی با یک‌ اشتباه ساده محاسباتی، دوباره مسئله را حل می‌کنند. آن‌ها نسبت به ساده‌ترین اشکالات خود بی‌رحم هستند.

این تجربه را از آن‌ها بیاموزید! برای گرفتن نمره ۱۸ یا ۱۹ دانستن مطلب کافی است، ولی برای گرفتن نمره ۲۰، تسلط و حساسیت به اشکالات اهمیت بیشتری دارد.

عقب افتادگی درسی را جبران کنید

* از تلنبار شدن درس‌ها جلوگیری کنید. از هر فرصتی از جمله تعطیلات برای جبران عقب افتادگی درسی خود استفاده کنید.

* اگر عقب افتادگی‌تان در یک درس زیاد است، از ابتدای کتاب شروع نکنید؛ در این حالت بهتر است اول درس‌های جدید مدرسه را بخوانید، سپس یک یا چند مبحث عقب افتاده را انتخاب کرده و در اوقات اضافی آن‌ها را جمع و جور کنید!

* اگر‌ اشکالات شما در دروسی مانند عربی یا ریاضی و… ریشه‌ای است یا خودآموزیتان کند است یا علاقه زیادی به آن درس ندارید، بهتر است با کمک معلم آن‌ها را برطرف سازید؛ در این صورت پیشرفت‌تان سریع‌تر می‌شود.

خوب برنامه‌ریزی کنید

* سعی کنید در شروع به طور روزانه برنامه‌ریزی کنید و در صورتی که موفق به انجام آن شدید، به صورت ۲ تا ۳ روزه برنامه‌ریزی کنید. وقتی برنامه هفتگی داشته باشید که از نظم خود مطمئن شدید. { جهت مشاوره و برنامه ریزی درسی فرد به فرد توسط استاد ظاهری می توانید با شماره 09126335186 تماس بگیرید.}

 

* به روز باشید، تکالیف هر روز مدرسه را در همان روز تک به تک انجام دهید؛ این راز منظم شدن و جلو زدن از سایرین است.

* تکالیف زیاد و پر حجم یک درس را در طول هفته تقسیم کنید.

* اگر می‌خواهید موفق باشید، در دروسی که تکالیف معلم را کافی نمی‌دانید، یک برنامه تکمیلی و جبرانی با کتاب‌های کمک درسی تنظیم کنید. فراموش نکنید که تکلیف فعالیتی است که شما باید برای موفقیت انجام دهید و فقط محدود به کارهایی که معلم از شما می‌خواهد، نمی‌شود.

* سعی کنید طوری عمل کنید که تکالیف و دروس مربوط به هر هفته را در همان هفته تمام کنید و بدهکاری درستان را به هفته بعد منتقل نکنید. در یک کلام، خودتان را بیشتر با مدرسه‌تان هماهنگ سازید و به هیچ وجه از برنامه‌های مدرسه فاصله نگیرید.

 جلو زدن از رقبا

 

بسیاری از بچه‌ها‌ اشکالات ساده مانند خطای محاسبه، درست نخواندن متن سؤال و… را‌ اشکال نمی‌دانند. آنها بلد نبودن‌های بزرگ را‌ اشکال می‌دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگاه به اشکال و اشکال‌گیری، حساس نیست، ولی بچه‌های ممتاز، حتی با یک‌ اشتباه ساده محاسباتی، دوباره مسئله را حل می‌کنند.

 

خیلی از بچه‌های قوی سال سوم میل به پیشرفت زیاد دارند، حتی می‌خواهند بیشتر از امکانات مدرسه عمل کنند. آن‌ها دوست دارند بدانند بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند، چیست. در این رابطه توصیه‌هایی داریم:

* تا وقتی به دروس سال سوم مسلط نشده‌اید، به سراغ برنامه‌های درسی اضافه مانند دوره کردن دروس سال‌های قبل پایه و… نروید.

* کار اصلی شما‌‌‌ همان قوی کردن دروس سال سوم با منابع تکمیلی و جمع بندی کنکور دروس سال سوم است.

* به‌ دانش‌آموزان تجربی و ریاضی پیشنهاد می‌کنیم:

پس از انجام کار قبلی اگر فرصتی باقی ماند، مباحثی مانند حد، مشتق، کاربرد مشتق، احتمال و… را که مرتبط با پیش‌دانشگاهی است، عمیق و کامل و در صورت امکان تا حد پیش‌دانشگاهی بیاموزید. ‌این کار به مراتب نسبت به مطالعه دروس سال دوم مؤثر‌تر است و پیشرفت‌تان را برای سال بعد سریع‌تر می‌سازد. از مطالعه دروسی که تا سال بعد کاربرد ندارد، پرهیز کنید، چون بخش زیادی از آ ن‌ها را به علت استفاده نکردن، فراموش خواهید کرد.

* بسیار مهم است آ نچه که حالا می‌خوانید، چه از کتاب درسی یا کمک درسی، جزوه و…،

پس از چند بار مرور، وقتی که احساس کردید به مطلب مسلط هستید، خلاصه برداری کنید. مثلاً در پایان نیمسال اول، مباحث نیمسال اول و در عید، مباحث نیمسال دوم را خلاصه نویسی کنید. همین خلاصه‌ها کمک می‌کند که در امتحانات نهایی سال آینده در زمان کمتری بتوانید این دروس را مرور کرده و وقت زیادی را صرفه جویی کنید.

* کلاس‌های خود را به موقع و به‌جا انتخاب کنید.

در طول مدتی که به مدرسه می‌روید، اول با کلاس مدرسه همراه شوید، دوم از کتاب‌های کمک درسی  و دی وی دی آموزشی کمک بگیرید، سوم در صورتی که مدرسه و کتاب پاسخگو نبودند.

* از هر چه که می‌خوانید، چه در کتاب درسی، جزوه و… نکته برداری کنید. همین یادداشت‌ها کمک می‌کند در سال آینده هنگام مرور دروس سال قبل، وقت کمتری صرف کنید. ولی افرادی که این کار را نکرده‌اند، مجبور به دوباره کاری می‌شوند.

* دوستان فعال خود را پیدا کنید و تیم درسی تشکیل دهید. کار تیمی در پیشرفت درسی شما خیلی مؤثر است. در مقابل از دوستان غیرفعال، بی‌انگیزه و منفی فاصله بگیرید.

 

مهندس حسین بنائی

09121965703

 

, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تـــمـاس